Archeologijo objektas "Trakų salos pilis" >> "Pirmasis pilies statybos laikotarpis"

Archeologija


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?OId=346&FId=1626

PAVADINIMAS: Pirmasis pilies statybos laikotarpis

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Pirmajam statybos laikotarpiui priklauso kunigaikščių rūmų ŠV korpuso patalpos, rūmų išorinės sienos pagal visą rūmų perimetrą iki antrojo aukšto viršaus.
Pirmoji pilis tikriausiai buvo be bokštų, taip pat ir be gynybinių sienų. Išlikusiomis pirmojo statybos periodo architektūrinėmis detalėmis yra rūmų ŠV fasado langų angos, kurių platėjantieji patalpų link glifai vieninteliai visoje pilyje. Taigi, pirmojo statybos periodo liekanos yra rūmų ŠV korpusas iki trečiojo aukšto.
Pirmojo periodo statyba buvo pradėta didžiausioje saloje. Pilis turėjo susidėti iš dviejų dalių – kunigaikščių rūmų ir priešpilio. Rūmų patalpos numatytos vieno, pusantro ar dviejų kvadratų dydžio.
Kairiajame sparne patalpos greičiausiai visos turėjo būti kvadratinės, nes galinės planuotos tikrai kvadratinės (5,15x5,15 m dydžio). Vidurinė patalpa, reikia manyti, irgi turėjo būti kvadratinė.
Dešiniojo sparno patalpos numatytos dviejų kvadratų, t. y. 4,7x9,4 m dydžio.
Šiuo laikotarpiu dabartinio kiemelio gale numatyta pastatyti trečią kiemo pastatą ar kažką, kas jungtų kairįjį ir dešinįjį sparnus.
Pilis statyta pagal iš anksto sudarytą planą.
Pirmuoju pilies statybos laikotarpiu išorinės sienos buvo pastatytos iki dabartinio pirmojo aukšto palangių. Tokio pat aukščio buvo ir dešiniojo sparno kiemo siena.
Visos pilies sienos iš dalies mūrytos tranšėjoje, o rūsiai iškasti vėliau. Tai liudija daugelio rūsio vietų nelygus mūras – mūrijant tos vietos glaudėsi prie grunto.
Gali būti, kad jau šiuo statybos laikotarpiu padaryti kai kurie pirmosios salos pakeitimai. Pradėjus mūrinę statybą, prieš rūmus tuojau iškasamas didžiulis griovys su nuožulniais šlaitais; gal būt, šiuo metu ir pradėta formuoti fosa.
Pastačius sienas iki pirmojo aukšto palangių (gal jų tiek teišliko) pilį ištinka katastrofa. Aptrupėję plytos ir akmenys, suodžių pėdsakai siūlėse rodo, kad pilyje kilo gaisras, matyt, ne tik nutraukęs jos statybą, bet, galbūt, davęs akstiną keisti planą.
Pirmuoju statybos laikotarpiu pradėta ir priešpilio statyba. Priešpilio sienoms buvo iškastos tranšėjos ir pradėti mūro darbai, tačiau jie, kaip ir rūmuose nebaigti.

VAIZDO / GARSO DUOMENYS:
Galvės ežero sala prieš Trakų pilies statybą
Trakų salos pilies planas (pirmojo statybos laikotarpio)

FIKSUOTOJAS: Bronius Krūminis Stanislovas Mikulionis

FIKSAVIMO METAI: 1971

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 126

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 131-132

©: Sukūrimas Bronius Krūminis

©: Sukūrimas Stanislovas Mikulionis

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Atgal