Archeologijo objektas "Stakliškių lobis (Prienų r.)" >> "Stakliškių lobio karoliai"

Archeologija


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?OId=335&FId=774

PAVADINIMAS: Stakliškių lobio karoliai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Išlikusioje Stakliškių lobio dalyje yra 15 sidabrinių karolių. Visi jie ovalo, tarsi statinaitės formos, tuščiaviduriai. Skiriasi tik gamybos būdu ir ornamentika.
5 karoliai yra pagaminti iš plonos sidabrinės skardelės, kurios paviršius puoštas spaustiniu ornamentu. Visi šio tipo karoliai buvo beveik vienodo dydžio. Jų ilgis – 3,65 cm, skersmuo ties viduriu – 1,4-1,5 cm. Svoris – 2,85-2,9 g. Artimiausia tokių karolių analogija yra iš Kretingos bei Geliogalių lobio. Gamybos būdas ir iš dalies formos atžvilgiu panašių karolių aptikta Skomantų, Kijevo ir Jurkovicų lobiuose.
10 kitų Stakliškių lobio karoliai yra ažūriniai, 4 iš jų smarkiai apgadinti ir deformuoti. Ažūriniai karoliai pagaminti iš truputį storesnės sidabrinės plokštelės ir yra kiek didesni už pirmojo tipo karolius. Galai bei angų pakraščiai dar puošti ir filigranine technika. Beveik visi šio tipo karoliai yra vienodo dydžio. Jų ilgis – 5 cm, skersmuo ties viduriu – apie 2 cm, o svoris dažniausiai 7,7-8,2 g. Tiktai vienas iš jų, kuris ties viduriu dar papildomai puoštas filigranine technika, sveria 11,1 g. Matyt, didesnis svorio skirtumas tarp atskirų ažūrinių karolių yra susidaręs dėl nevienodo prie jų prilydyto sidabrinio filigraninio siūlo kiekio.
Daugiau panašaus tipo karolių Lietuvoje iki šiol neaptikta. Tačiau juos truputį primena irgi sidabriniai karoliai iš jau minėto Geliogalių lobio bei iš 11-13 a. Jurkovcų, Vladimiro prie Kliazmos, iš dalies – iš Krestų lobių. Į juos savo forma panašūs sidabriniai ir auksiniai 12-13 a. Riazanės lobių karoliai. Taip pat šiek tiek panašūs į Stakliškių lobio ažūrinius karolius, ypač ornamentikos bei formos atžvilgiais, yra ir kai kurie sidabriniai karoliai iš lobių, aptiktų dabartinėje Lenkijos teritorijoje. Apskritai, tokie karoliai jau nuo 9-10 a. buvo žinomi beveik visoje Europoje, ypač PR jos dalyje. Be to, metaliniai, tik daugiausia apvalios formos karoliai, kurių paviršius puoštas prilipdytais stambokais taip pat metaliniais grūdeliais, 2 t-mečio pradžioje buvo plačiai išplitę ir Lietuvos kaimynų rytų slavų, ypač dregovičų žemėse. Tačiau visų minėtų karolių kilmė iki šiol galutinai dar neišaiškinta.

FIKSUOTOJAS: Vytautas Daugudis

FIKSAVIMO METAI: 1968

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 11-13

©: Sukūrimas Vytautas Daugudis

©: Išleidimas Leidykla „Vaizdas“

Atgal