Archeologijo objektas "Stakliškių lobis (Prienų r.)" >> "Stakliškių lobio apyrankės"

Archeologija


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?OId=335&FId=771

PAVADINIMAS: Stakliškių lobio apyrankės

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Visų Stakliškių lobio apyrankių lankeliai yra suvyti ir supinti iš keliolikos įvairaus storio sidabrinių vielučių.
Dvi šio lobio apyrankės yra vienodos formos. Jų lankeliai padaryti iš trijų tarpusavyje sujungtų pynučių, kurių kiekviena dar savo ruožtu suvyta iš kelių nestorų vielučių. Šių apyrankių galuose prilydytos plonos keturkampės 2x2,2 cm dydžio plokštelės, kurių išorinės pusės puoštos filigranine technika. Prie plokštelių galų prilydytos nedidelės kilpelės apyrankių užsegimui. Abiejų Stakliškių lobio apyrankių skersmuo – 7 cm, svoris 77 ir 77,8 g.
Panašių į šias apyrankes Lietuvoje iki šiol neaptikta. Jų galai ir užsegimo ąselės primena kai kurias apyrankes iš Kijevo ir Kauno Šančių lobių. Manoma, kad pastarųjų lobių apyrankės yra padarytos slavų meistrų. Tačiau minėtų Stakliškių lobio apyrankių pynimo būdas yra labai panašus į žalvarinių antkaklių pynimą; pastarosios gana dažnai Lietuvoje aptinkamos 14-15 a. kapuose.
Trečiosios Stakliškių lobio apyrankės lankelis supintas iš kelėtos taip pat įvairaus storio vielučių, bet jau truputį paprastesniu būdu. Prie šios apyrankės lankelio prilydyti galai jau iš truputį storesnių ir siauresnių pailgų strypelių. Vieno šių strypelių galas yra atriestas į viršų, o kito – nulenktas į apačią. Išorinė jų pusė puošta smulkių įkartėlių ornamentu. Šios apyrankės galų ilgis – 3,2-3,5 cm, plotis – 0,9 cm, storis – 1,5-2 cm. Apyrankės skersmuo – 8-8,5 cm, svoris – 76 g.
Panašiai pintos kai kurios apyrankės iš Geliogalių ir Šančių lobių. Tačiau apyrankių su panašios formos galais iki šiol Lietuvoje neaptikta. Šios Stakliškių lobio apyrankės galų forma šiek tiek primena kai kurių sidabrinių antkaklių bei kitų papuošalų galus iš 2 t-mečio pradžios lobių, aptiktų rytų slavų bei Skandinavijos teritorijoje. Panašiai užlenktus galus turi ir kai kurie vėlyvojo geležies amžiaus žalvariniai dirbiniai, aptinkami ir baltų gyventose srityse.

FIKSUOTOJAS: Vytautas Daugudis

FIKSAVIMO METAI: 1968

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 28-30

©: Sukūrimas Vytautas Daugudis

Atgal