Objektai

Tautosako objektas
Tautosaka


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/objektas.php?OId=622

PAVADINIMAS: Pasaka [Trys svainiai] AT 552A+518+530+302

ANOTACIJA: Tėvai turėjo vieną sūnų ir tris dukteris. Tėvams mirus, sūnus išėjo medžioti. Grįždamas sūnus ant tilto sutiko tris ponaičius, kuriems pažadėjo savo seseris. Po to išėjo brolis seserų ieškoti. Miške sutiko tris ponaičius besiginčijančius, kuris greitesnis. Brolis išsprendė jų ginčą ir taip įsigijo kepeliušą, čebatus, lazdelę. Aplankė savo tris seseris, kurių vyrai jam padovanojo plaukų kezulėlį, sriegų žuvies. Sužinojo brolis, kad ant stiklo kalno gyvena karalaitė. Karalius buvo pažadėjęs, jaunikaitis, kuris numaus nuo karalaitės rankos žiedą, ją ves. Brolis užlipo į stiklo kalną ir numovė karalaitės žiedą. Ją vedė. Bet brolis užėjo į uždraustą kambarį ir paleido milžiną, kuris jo pačią, karalaitę paėmė. Išėjo karalaitis ieškoti pačios. Padedamas savo svainių jis nužudo milžiną ir išvaduoja savo pačią.

TURINYS:
1981 redaguota versija Visatekstė
originalus Juozo Tumo-Vaižganto rankraštis Be turinio

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 552 A, Svainiai – paukščių, žvėrių ir žuvų karaliai, [18; 85] AT 552 A - Svainiai – paukščių, žvėrių ir žuvų karaliai Dukterys paduoda elgetai išmaldą – tas jas pagrobia. / Tėvas / brolis parduoda dukteris / seseris paukščių, žvėrių ir žuvų karaliams / atiduoda dukteris, gelbėdamas gyvybę / norėdamas pereiti per tiltą. / Tėvas liepia leisti dukteris už tų, kas pasipirš – pasiperša kuosa, erelis ir vilkas. Tėvas / brolis nueina pas dukteris / seseris, susitinka su jų vyrais – gauna jų plaukų / žvynų, kad galėtų juos padeginęs pasišaukti į pagalbą / kad galėtų pasiversti paukščiu, žvėrim, žuvim. (Brolis pasislepia, o sesuo klausia vyrą, ką jis darytų, jeigu brolis ateitų. Vyras sako, kad priimtų kaip svečią. / Brolis pažada velniams padalinti stebuklingus daiktus, liepia atnešti jo iššautą kulką – pasiima daiktus.

Atgal