Archeologijo objektas "Senųjų Trakų piliavietė" >> "1994-1995 m. archeologinių tyrimų rezultatai"

Archeologija


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?OId=344&FId=801

PAVADINIMAS: 1994-1995 m. archeologinių tyrimų rezultatai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
1994-1995 m. piliavietės aikštelėje buvo ištirtas 240 kv. m plotas: V pakraštyje – 90 kv. m, PV – 100 kv. m, R – 50 kv. m. Šių tyrimų metu surastas pirminis pilies statybos kultūrinis sluoksnis, atidengtos buvusios mūrinės pilies gynybini sienų liekanos, surinkta gausi 14 a. radinių kolekcija. 1994 m. žvalgytos aplinkinės Senųjų Trakų piliavietės teritorijos, ieškant buvusios senovės gyvenvietės ir kapinyno (prie dabartinių kaimo kapinių bei į V nuo piliavietės). Senovės gyvenvietė surasta į P nuo buvusios pilies, gretimame lauke, ir ten 1995 m. ištirtas 100 kv. m plotas.
Piliavietės kiemo tyrimai leidžia manyti, kad pilis pastatyta iki tol neapgyvendintoje vietoje, taip pat kad kalnas iki statybos buvo gerokai aukštesnis ir į V bei P pusę turėjo nedidelę terasą. Tyrimų metu nerasta radinių, kurie galėtų būti datuojami laikotarpiu iki pilies statybos. Pirminis paviršius – plonas degėsių sluoksnelis, kuriame palyginti gausu mažų plytgaliukų. Paleobotaniniai tyrimai (O. Kondrotienė) rodo, kad pilies statybos metu šalia kalno būta daug miškingų plotų. Senųjų Trakų pilies mūrinė gynybinė siena statyta ant minėtos terasos. Ją pastačius, prie sumūrytos sienos iš vidinės pusės supiltas žvyro pylimas, nukasant buvusią kalno viršūnę ir išlyginant visą pilies kiemą. Išorinė sienos pusė taip pat užpilta žvyru, iškastu gilinant gynybinį griovį. Griovio šlaitas prie sienos išgrįstas akmenimis. Prie gynybinės sienos, iš vidinės pusės, buvo pastatytos medinės galerijos (?), kurioms sudegus susidarė ištisas degėsių sluoksnis su gausiais 14 a. radiniais (keramika, arbaletiniais strėlių antgaliais ir kt.). Sudeginta Senųjų Trakų pilis nebuvo atstatyta.
Senųjų Trakų pilies gynybinės sienos liekanos yra apie 50-100 cm gylyje nuo dabartinio paviršiaus. Sienos storis apie 2 m, jos vidinė pusė sumūryta iš stambių akmenų, išorė – iš plytų, o viduje – smulkūs akmenys su pavieniais plytgaliais. Tokia sienų konstrukcija vadinama kiautine ir ji būdinga seniausiems mūri statiniams. Sienos išorėje plytos rištos baltiškuoju būdu, t.y. eilėje dėtos dvi ilgos ir viena trumpa plytos. Šis plytų kiautas surištas ir mūrytas kartu su likusia sienos dalimi. Senųjų Trakų pilyje visa sienos išorinė pusė nu pamatų iki viršaus buvo sumūryta iš plytų, kurios buvo dažnai be braukų, labai gerai išdegtos. Jų ilgis – 25-33 cm, plotis – 13-16 cm, storis – 7-9 cm. Plytų kiautas surištas ištrėkštomis siūlėmis, jam išlyginti naudoti klojiniai. Kiautas mūrytas daug riebesniu skiediniu (1:1,06) – tyrimus atliko E. Telksnienė, o akmenų mūras mūrytas kiek kitokiu skiediniu (1:1,8), kurio rišamoji medžiaga – kalcitinė kalkės, o užpilas sudarytas iš 35% smėlio ir apie 30% žvyro. Manoma, kad Senųjų Trakų piliavietės skiedinių technologija panaši į Vilniaus aukštutinės pilies skiedinių gamybos technologiją. Tyrimų metu greta gynybinės sienos surasta gana daug pavienių lovinių čerpių, kuriomis, matyt, buvo uždengtas sienos viršus ir galbūt buvusieji kunigaikščių rūmai. Buvusios pilies PV kampe gynybinio bokšto nebuvo.
Senųjų Trakų piliavietėje surasta gausi 14 a. keramikos kolekcija. Puodai žiesti, išdegti redukcinėje arba oksidacinėje aplinkoje, dažnai puošti horizontaliomis linijomis, indo kakleliai nežymiai atlenkti, peiliai pūsti. Surinkta keliasdešimt metalinių dirbinių: arbaletinių strėlių antgalių, peilių, cilindrinių spynų ir jų raktų, dvinarės manikiūrinės žirklutės ir kt.
Senųjų Trakų gyvenvietė (ar miestelis?) buvo šalia pilies, į P nuo dabartinės piliavietės. Ten surastas apie 50-150 cm storio kultūrinis sluoksnis. Gyvenvietę iš P juosė pelkė, kuri nusausinta melioruojant kolūkio laukus, o iš Š ją saugojo pilis. Tyrimų metu nepavyko atsekti buvusių pastatų liekanų, bet surasta daug keramikos; žiestų puodų, lėkščių dalių, puodų dugnų su meistrų ženklais, glazūruoto ąsočio dalių ir kt. taip pat rasta metalinių dirbinių: arbaletinių strėlių antgalių, peilių, pentinų dalių, grandininių šarvų fragmentų, segių, auskarų, pakabučių, apyrankių, sidabrinis paauksuotas (?) kryželis ir kt. Tyrinėjimų medžiaga rodo, kad šioje vietoje gyveno pilį aptarnavę amatininkai ir kariai. Matyt, Senųjų Trakų gyvenvietė nebuvo didelė ir egzistavo, kaip pilis, gana trumpą laiką.

FIKSUOTOJAS: Albinas Kuncevičius

FIKSAVIMO METAI: 1994-1995

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Senieji Trakai (Trakų raj.)

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: Archeologinė tiriamoji ekspedicija

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 160-163

©: Sukūrimas Albinas Kuncevičius

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Atgal