Archeologijo objektas "Kauno pilis" >> "Antrosios pilies gynybinis griovys"

Archeologija


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?OId=331&FId=1512

PAVADINIMAS: Antrosios pilies gynybinis griovys

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Pakitimų [antrojoje pilyje. - įved.] yra buvę ir griovyje už pilies sienų. Jis per kelis kartus platintas, gilintas, jo šlaitas artėjo prie pilies sienų, o aikštelė, buvusi tarp griovio ir pilies sienų, - siaurėjo. Plačiausias ir giliausias griovys buvo apie 1410 m. ties pietinės sienos viduriu. Jo plotis buvo 75-80 m, o gylis, skaičiuojant nuo pilies sienų papėdėje buvusio kranto viršaus, ne mažiau 10-11 m.
Ties pietinės sienos viduriu atrastas griovio šlaito sustiprinimas akmenimis ir kalkių skiediniu. Toks šlaito išgrindimas akmenimis greičiausiai turėjo ir kokią nors konstruktyvinę paskirtį. Šlaito sustiprinimą dengiančios sąnašos rodo, kad vėliau griovys nebuvo gilintas ir platintas. Išlyginus sąnašų sluoksnį, jis išplūktas moliu – tai paskutinis stiprinimo ir tvarkymo pėdsakas.
Antrajame griovio šlaite ir krante, ties pietinės sienos viduriu, 4 m gylyje rastas 3 m storio vadinamasis skiedryno sluoksnis su jame išlikusia statinių tvora. Žemėje išliko (28-20 cm storio) vienas prie kito sukasti ąžuolinių stulpų galai. Stulpai kirsti kirviu, netašyti, galai nesmailinti, vadinasi, ne kalti, o įleisti. Žemutinėje dalyje tvora iš abiejų pusių sustiprinta horizontaliomis sijomis, statinių viršus, matyt, buvo pertvertas kartimi. Ši tvora skyrė vienuolyną ir pilies žemės valdas. Šiame sluoksnyje taip pat rasta skiedrų, žabų, įvairių gyvenamųjų namų ir tvartų atliekų, molinių indų, koklių šukių ir kt. daiktų. Apsauginio griovio šlaite rasta kalkių degykla. Tai keturkampis (viduje 3,4 m ilgio, 2,5 m pločio) mūrinis pastatas, kurio sienos įleistos į griovio šlaitą apie 2 m. Atviras buvo tik pietinis galas su pakura griovio dauboje. Šis sluoksnis susiklostė 15 a. pab. – 19 a. Taigi, antrasis apsauginio griovio šlaitas nuo 15 a. pab. nebeįėjo į pilies gynybinius įrengimus.

FIKSUOTOJAS: Karolis Mekas

FIKSAVIMO METAI: 1971

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 167-168

©: Sukūrimas Karolis Mekas

Atgal