Archeologijo objektas "Plinkaigalio kapinynas (Kėdainių r.)" >> "Plinkaigalio geriamasis ragas"

Archeologija


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?OId=131&FId=254

PAVADINIMAS: Plinkaigalio geriamasis ragas

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Kapo nr. 61 vietą žymėjo kelių akmenų viršūnės. 15 cm gylyje atsidengė 235x55 cm akmenų grindinys. Akmenys galbūt buvo padėti ant kapo ar įmesti į duobę, atliekant nežinomas laidotuvių apeigas. Po akmenimis 58 cm gylyje rasti 25-30 m. vyro griaučiai ir unikalus archeologinis radinys - geriamasis tauro ragas. Buvo išlikę jo apkalai iš sidabro ir žalvario. Geriamojo rago angos apkalas gulėjo mirusiajam ant dešiniojo blauzdikaulio, o smaigalio apkalas - ant kairiojo dubenkaulio. Geriamasis ragas buvo apie 40-45 cm ilgio, į jį galėjo tilpti apie 1,6 l skysčio. Tai didžiausias geriamasis ragas aptiktas ne tik Lietuvoje, bet galbūt visoje Rytų Europoje.
Apkalai – nepaprastai meniški, papuošti nuostabiu ornamentu. Sidabrinis angos apkalas papuoštas realistiškomis elniukų ir antelių figūrėlėmis bei geometriniu ornamentu. Ant smaigalio buvo uždėtas ir kniede pritvirtintas žalvarinis profiliuotos taurelės formos apkalas su dviem plokštelėmis. Žemutinės plokštelės dugnas ornamentuotas geometriniu ornamentu: taškučiais, trikampėliais ir apskritimais.
Geriamojo rago apkalų ornamentas yra savitas, neturintis analogijų tarp kitų Lietuvos, Latvijos ir Prūsijos archeologinių dirbinių. Sunku pasakyti, kur šis ragas buvo pagamintas. Vadinamasis gyvulinis ornamentas, kuriuo papuoštas Plinkaigalio rago angos apkalas, buvo plačiai paplitęs skitų ir germanų gentyse jau laikotarpyje prieš Kristų. Pirmaisiais amžiais po Kristaus jis pasirodo ir Skandinavijoje, kur įgauna savitas formas. Apie 250-350 metus paplinta „S” formos, šauktukų ar lašų, apskritimų, paukštelių figūrėlių ornamento motyvai. Panašios ornamento detalės yra ir ant Plinkaigalio geriamojo rago apkalų. Tai leistų manyti, kad Plinkaigalio rago ornamentas yra skandinaviškos kilmės. Rago apkalai galėjo patekti į Lietuvą prekybos keliais arba būti pagaminti vietoje, pasisavinant svetimo ornamento motyvus bei juos savaip interpretuojant.

VAIZDO / GARSO DUOMENYS:
Geriamasis ragas Plinkaigalio kapinyno (Kėdainių r.) kape 61

FIKSUOTOJAS: Vytautas Kazakevičius

FIKSAVIMO METAI: 1981

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 32

©: Sukūrimas Vytautas Kazakevičius

Atgal