Archeologijo objektas "Plinkaigalio kapinynas (Kėdainių r.)" >> "Plinkaigalio kapinyno laidosena"

Archeologija


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?OId=131&FId=1393

PAVADINIMAS: Plinkaigalio kapinyno laidosena

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Pagrindiniai Plinkaigalio kapinyno laidosenos bruožai.
Griautiniai kapai. Daugumos kapų duobės taisyklingos, stačiakampės, suapvalintais kraštais, kai kurios trapecinės, pasitaikė ir netaisyklingų. Vaikams kasė mažesnes duobes, o dvigubų ir grupinių kapų duobės – didesnės. 47,9% kapų duobių yra su akmenimis (daugiausia kapų turėjo po 1 akmenį, 2 kapuose – po 17), kuriuos dėjo įvairiai: prie galvos, kojų, šonų, simetriškai, galvūgalyje, kojūgalyje. Kai kur akmenys sudarė tarsi aptvarą ar dėžę. Kai kada kapo duobės sampile virš mirusiojo pasitaiko ištisas akmenų grindinys. 22,9% kapų pastebėta lentinių karstų liekanų, kai kur jų nepastebėta, tačiau juos buvus rodo įkapių padėtis. Daugiausia kapų (nors tai sudaro tik 11,61%) – orientuoti į rytus, kiti – įvairiomis kitomis kryptimis. Vyrus ir moteris laidojo priešingomis kryptimis. Vyrus guldė į vakarus, šiaurės vakarus, pietvakarius, su nedideliais nukrypimais į šiaurę; moteris – į rytus, pietryčius, šiaurės rytus, su nedideliais nukrypimais į pietus.
Mirusiųjų rankas dažniausiai sulenkdavo ir sudėdavo ant krūtinės, laidodavo daugiausia aukštielnikus. Vaikų laidojimo poza - įvairesnė. Iš 157 kapų 37 vaikai paguldyti ne aukštielniki, o ant dešiniojo arba kairiojo šono, sulenktomis per alkūnes rankomis ir per kelius – kojomis.
Grupiniai kapai. Plinkaigalyje aptikta 10 kapų, kur vienoje duobėje arba net viename karste palaidoti 2-4 mirusieji ar žuvusieji. Kai kur suaugęs žmogus ir vaikas, kitur – tik suaugusieji arba tik vaikai, dar kituose – ištisos šeimos.

Degintiniai kapai. Jų duobės ovalios arba apvalios, labai negilios, orientuotos šiaurės rytų-pietvakarių ir rytų-vakarų kryptimi. Kaulai nevisiškai sudegę, apdegusių kaulų liekanos smarkiai sutrūkinėję. Įkapės neapdegę.

Žirgų kapai. 3 žirgų kapai rasti vakarinėje kapinyno dalyje tarp 7 a. griautinių žmonių kapų.
Kape nr. I 140x55 cm dydžio ir 60 cm gylio taisyklingo stačiakampio formos duobėje 4 m. eržilo griaučiai gulėjo ant dešiniojo šono. Rasta kamanos (liko žąslai su geležinėmis grandimis galuose) ir žalvarinės įvijos karčiams papuošti.
Kape nr. II 200x90 cm dydžio ir 70 cm gylio netaisyklingoje ovalioje duobėje žirgo griaučiai buvo ant pilvo. Rasta žąslai, žalvarinė įvija nuo kamanų dirželio papuošimo, uodegos papuošalas – apvija.
Kape nr. III 2 žirgų griaučiai palaidoti 320x165 cm dydžio duobėje, po netvarkingai sumestų akmenų grindiniu. Žirgai palaidoti ant kairiojo šono. Antras žirgas gulėjo labai nenatūraliai: tarsi žirgas būtų buvęs įstumtas į duobę gyvas ir mėginantis išlipti užkastas.

FIKSUOTOJAS: Vytautas Kazakevičius

FIKSAVIMO METAI: 1993

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 4-5, 10-45

©: Sukūrimas Vytautas Kazakevičius

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Atgal