Knygadvario objektas "BsTB 1 196-73 Pasaka AT 676 – Kalne, atsiverk!" >> "Teksto 1993 m. redakcija"

Knygadvaris


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?FId=8775&OId=5964

PAVADINIMAS: Teksto 1993 m. redakcija

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS: Liaudiška kalba

TEKSTINIS TURINYS:
Jau seniai, kai girio merga uoginėdama nutėmyja pulką plėšikų prė kalvos prieinant ir tariant:
– Kalne, atsiverk!
Tuojau atsiveri kai kokia plati anga, o aniems įėjus, vėl užsidari. Šita merga, iš ba[i]mės krūme pasislėpus, vislab mati ir girdėja. O ba[i]mę pametus, apsiėmi pala[u]kt, kol anie vėl išeis. Jai bela[u]kiant, susyk prasivėri kalnas, ir visi vyrai tušti vėl išlinda. Labai būt norėjus žinot, ką tie čia įneši, ir savy pamislyja, tai bene bus suplėšti skarbai. Tą dieną bijojos prė tos kalvos prieit, ale potam, tankiau tą pačią vietą lankydama, keliskart anuos vyrus įeinant ir išeinant pamati. O kartą ji juos išgirda jaunųjų vieną mokinant, kaip į kalną įeit reik ir ką reik sakyt, išeiti norint. O ir pasaki tam tokį dyviną vardą, kurį, viduj ėsant, reik ištarti. Vislab merga gerai įsitėmyja.
Plėšikams paėjus, bandi ir ji į kalną įlįst ir tę atrada tokių brangių rūbų, žemčiūgų, a[u]ksa ir sidabra rykų, kurių ji da į sava amžią nebuva mačius. Jai tei patika, kad, atsigėrėt negalėdama, ilgai čia po stubas va[i]kščioja. O galia[u] išeit norėdama, netsimine kalna varda. Minavoja, minavoja, ale jai nenykterėja. Turėja pasislėpus la[u]kt, kol anie vėl kart atsibasti ir ji vardą išgirda. Potam, mažumėlį drauge nešdama, išbėgus ir kitiems pasaki, ką mačius. Rods, nuėja ir kiti, ale vietą tuščią rada. Plėšikai, tik turbūt ką nutėmyję, visą labą buva jau pagabenę.

FIKSUOTOJAS: Kristupas Jurkšaitis

FIKSAVIMO METAI: 1860

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Galbrasčiai, k., Nemanskoe apyl., Krasnoznamensko r., Kaliningrado sr., Rusijos Federacija

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: K. Jurkšaičio pastaba: „Ši pasaka todėl man ypatingai įstrigo, kad man tą patį buvo pasakoję uogas renkant tamsiame miške ant kalvos, taigi visai atitiko situaciją. Kalno vardo jaunoji pasakotoja pati nebežinojo“. Manoma, kad ji kilusi iš pasakos „Ali Baba ir 40 plėšikų“, paskelbtos rinkinyje „Tūkstantis ir viena naktis“.

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 196-197, Nr. 73
Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 1. Lietuviškos pasakos įvairios. Surinko Jonas Basanavičius. Parengė Kostas Aleksynas. Įvadą parašė Leonardas Sauka. Paaiškinimai Kosto Aleksyno, Leonardo Saukos. Vilnius: Vaga, 1993. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis)

SKELBTA LEIDINYJE:, Nr. 73
Lietuviškos pasakos yvairios. Surinko dr. J. Basanavičius. Chicago (III.): Turtu ir spauda „Lietuvos“, 1903.

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, Nr. 38
Litauische Märchen und Erzählungen: aus dem Volke gesammelt und in verschiedenen Dialekten, vornehmlich aber im Galbraster Dialekt / mitgeteilt von C. Jurkschat ; gedruckt im Auftrage der litauisch-litterarischen Gesellschaft zu Tilsit 1898. Heidelberg: Carl Winters Universitäts-Buchhandlung 1898.

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

PASTABOS: J. Basanavičiaus pastaba: mitinės? Istorinės?

Atgal