Knygadvario objektas "Mitologinė sakmė apie žmogų, kuris atėmė iš laumių pavogtą kūdikį" >> "[Apie žmogų, kuris atėmė iš laumių pavogtą kūdikį]"

Knygadvaris


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?FId=4518&OId=2545

PAVADINIMAS: [Apie žmogų, kuris atėmė iš laumių pavogtą kūdikį]

ANKSTYVESNĖ FIKSACIJA:
Apie žmogų, kuris atėmė iš laumių pavogtą kūdikį. Rankraštinė versija

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS: Liaudiška kalba

TEKSTINIS TURINYS:
Anoj žiloj senovėj, kol laumės naujai gimusus, dar nekrikštytus kūdikėlius kartais apmainyt mėgdavo, nekuri gaspadinė su mažuku, ik jo pakrikštijimo nuo laumių slapydamasi, užkuknė gulėjo, o gaspadorus, lyg ant sargybos, – pryšakinėj stuboj.
Vieną naktį jis pajuto dvi laumi pečšluostę į stubą atsinešusi, kuri, nuo jųdviejų vynojama ir lyg lėlė bevystoma, į kūdikį pavirto. Gaspadorui dar didesnų dyvų belaukiant, laumi dvi, padarytąjį kūdikį palikusi, į užkuknį prie šešauninkės nuėjusi ir jos kūdikį pasiėmusi, tą ant stalo atsinešė, iš džaugsmo bei meilės nei viena nenorėjo jo vietą su anuom atpildyt eit, ik galiausiai, todėlei susiginčijusi, abidvi aną šešauninkei nunešė. Gaspadorus, iš lovos strakterėjęs, atsiėmė savo vaiką pas save į lovą, o laumi dvi atsiskubinuse, pavogtąjį kūdikėlį nerasdame, didiai nusigando, vieną kitą kaltydama, durnau neng pirm susibarė. O kasžin kas dar būt nusidavę, jei ne gaidys pragydęs būt, o jiedvi lyg nebuvusės per langą laukan išūžė. Gaspadorus, džaugdamasis savo kūdikėlį išgelbėjęs, nešės jį pas pačią, kuri su laumyču lovoj raugės.
Dėl to atsitikimo ji kunigui pasiguodė. Tas liepė tą laumytį su kirviu perkirst. Tą rodą gaspadorus pritapęs, kirvį pasiėmęs, drąsiai laumytį perkirto, tai tasai vėl kone visai į pečšluostę pavirto, ir iš kožno šaudo kraujas sravėjo – jie jį, į šalį nudėję, paliko gulėt, o laumės, sekančiąnakt atėjusės, atsiėmė jį.

FIKSUOTOJAS: Vilius Kalvaitis

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 351, Nr. 29
„Aruoduose“ skelbiamo teksto šaltinis.

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Atgal