Knygadvario objektas "Padavimas apie Užprūdžių pilkalnį" >> "[Užprūdžių pilkalnis]"

Knygadvaris


NUORODA: http://www.knygadvaris.lt/fiksacijos.php?FId=4046&OId=2144

PAVADINIMAS: [Užprūdžių pilkalnis]

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS: Liaudiška kalba

TEKSTINIS TURINYS:
Užprūdžų pilkalnis (Lazdynų par., Pilkalnio pav.) šiaip žole apžėlęs, ale su savo plikuoju galu šalia Šešupės šaurėje, ant stačojo kranto, kai milžiniškas bažnyčos stogas išveizd, su pažymiu skylės o su perkasa ties viduru išsikėlęs stūgsa. Ant jo šaurino galo graži vinkšna su kitais krūmynais rogso, o pakojėj Prūdupė vakarų pusėj į Šešupę įsravena. Mažuikuose išimtininks M., mokytojis, pats man sakė:
– Dar mete 1843 ant Užprūdžų pilkalno aš pats, akmenaičų į skylę įmesdams ir prie jos ausį prikišęs, gerai girdėjau jo atgarsėjimą iš didžos gilybės.
Beinokiemo Baltrušis, ūkininkas, sako:
– Senuose laikuose iš Užprūdžų pilkalno, iš stačojo galo Šešupės pusėj, geležinė skrynė su piningais išsliko ir į Šešupę ties tuo daiktu gelmėn nusirito.
Tas pats Baltrušis su pritarimu nekuro senolio sakė:
– Ant Užprūdžų pilkalno dar apie 1848 m. gili skylė lyg kokia rukduobė buvo, o joje dar skylutė kepurės dugno apskritume radosi. Į tąją akmenaitį įmetus, tas lyg į kokį katilą nuskambėdavo. O dar senesnuose laikuose čon perpietėj šalia Šešupės dvi susikibusias mergas šokančias, teipogi ir ugnelę ant viršaus kalno [matę] . Apie metą 1870 buvo bernai pasipratinę subatvakariais ant to pilkalno susieit ir, ant jo ugnį susikūrę, kvortuot. Kartą jiems bekvortuojant, susyk jų ugnelė į visas šalis išlekiojo, kad ir nuodeguliai ik į Šešupę nulėkė. Bernai, iš persigandimo viens už kita į Beinikiemį parbėgę, daugiaus nei nemislijo ten kartuoti.

FIKSUOTOJAS: Vilius Kalvaitis

FIKSAVIMO AMŽIUS: 19

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Mažuikai

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 287, Nr. 70
"Aruoduose" skelbiamo teksto šaltinis

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 192-193, Nr. 70

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Atgal